15 pytań do fotografa ślubnego

15 pytań do fotografa ślubnego

Udostępnij wpis:

15 pytań do fotografa ślubnego

Szukając fotografa ślubnego oraz innych usług na swoje wesele w głowie pojawia się setki pytań. Wiem o tym nie tylko dlatego, że na dużą część z nich odpowiadam, ale również dlatego, że sam przygotowuje swój ślub i wiem, że nie wszystko jest takie oczywiste kiedy trzeba się zdecydować. Zebrałem więc dla Was 15 najczęściej zadawanych przez pary młode pytań dotyczących fotografa i krótko udzieliłem odpowiedzi. Jeśli brakuje tu czegoś co Was interesuje – piszcie śmiało, dorzucimy odpowiedź do listy.

1. Czy pracujesz w całej Polsce?

Tak. Najczęściej fotografuję w okolicach Konina gdzie mieszkam, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebym odwiedził Was w dowolnym miejscu Polski. Lubię podróże i nowe miejsca. Moja miejscowość znajduje się w centrum Polski, stąd wszędzie blisko :)

2. Co zawiera pakiet ślubny?

Standardowy pakiet ślubny to wykonanie reportażu fotograficznego, pleneru zdjęciowego i oddanie zdjęć w formie boxa z albumem 30×30 i pendrive. Jest też pakiet podstawowy i rozszerzony. Wszystkie opisane są dokładniej tutaj.

3. Ile wynosi zaliczka lub zadatek?

W tej chwili nie pobieram zaliczek. Ufam, ze wybierając mnie na fotografa i podpisując umowę na konkretny termin jesteście zdecydowani i nie będzie trzeba nic zmieniać. Posiadam też swoją firmę, płacę podatki i wystawiam faktury. Nie przyjmuję też płatności gotówką. Każdą fakturę możecie spokojnie opłacić wykonując przelew na konto. Jeden rachunek do zapłaty przed weselem mniej. Za cały reportaż płacicie dopiero po plenerze i przed oddaniem zdjęć.

4. Jak długo z Nami będziesz?

Do końca życia :) A na ślubie w zależności od pakietu do 12-15 godzin. W godzinach między 11:00, a 1:00 w nocy. Czyli w granicach rozsądku i zdrowia. Zazwyczaj cały materiał zebrany jest nawet wcześniej, a goście bywają już „zmęczeni” co byłoby widać na zdjęciach.

5. Czy fotograf potrzebuje talerzyka/noclegu?

Jeśli fotografuje przez kilkanaście godzin i jest to moja praca, to mogę zorganizować sobie prowiant. Ale zawsze miło jeśli podacie biednemu fotografowi jeden ciepły posiłek. Żeby tak biegać na baczność przez cały dzień, trzeba jednak mieć energię :) Jakkolwiek miałoby być, chciałbym to wiedzieć przed ślubem. Nocleg natomiast to kwestia indywidualna i może być potrzebny jeżeli wesele odbywa się dalej niż 150km od Konina.

6. Ile dostaniemy zdjęć?

W pakiecie podstawowym około 200, w pakiecie rozszerzonym około 350, a w pełnym około 450. “Około” oznacza, że najczęściej dostaniecie więcej. Często ciężko jest zdecydować, które zdjęcia trafią do Was i zdarza mi się dorzucać ich więcej niż się na to umawialiśmy.

7. Ile trzeba czekać na zdjęcia?

Umowa mówi o 90 dniach kalendarzowych. Trzy miesiące to optymalny czas na przejrzenie, wybranie i obróbkę zdjęć. W sezonie bywa dużo pracy dlatego lepiej jest mieć pewien zapas.

8. Kiedy trzeba zarezerwować termin?

Najwcześniej rezerwowałem terminy z wyprzedzeniem 2 lat. Im wcześniej tym większa szansa, że Wasz wymarzony dzień będzie wolny w moim kalendarzu. Mogę dla Was dokonać rezerwacji tymczasowej na 7 dni. Rezerwacja właściwa, która daje Wam pewność terminu to podpisanie umowy.

9. Jak wygląda podpisanie umowy?

Pijemy u mnie kawę, rozmawiamy, śmiejemy się i na koniec podpisujemy papierki. Omawiam z Wami (poza innymi rzeczami) również treść umowy. Istnieje też możliwość, że porozmawiamy przez telefon lub Skype, a umowę podpiszemy listownie. Z założenia każdą umowę można zmienić, jednak rzadko zachodzi taka potrzeba.

10. Czy musimy już o wszystkim zdecydować podpisując umowę?

Nie. Musicie wiedzieć tylko kto z kim bierze ślub i gdzie mieszkacie. Kwestie szczegółowe co do przebiegu możemy ustalić na miesiąc przed ślubem. Kolor i rodzaj albumu możecie wybrać już po ślubie.

11. Czy musimy się zgodzić na publikację wizerunku?

Nie. Co prawda praca fotografa w dużej mierze polega na chwaleniu się efektami, ale macie prawo nie udzielić zgody. A tą już udzieloną możecie w każdej chwili wycofać. Szczegóły publikacji zdjęć w celach marketingowych określa umowa. Pamiętajcie jednak, że gdyby na blogu nie było żadnych zdjęć to pewnie nie czytalibyście teraz tego FAQ :)

12. Co jeśli nie będziesz mógł dojechać na wesele?

Jeśli w rzadkich przypadkach zdrowie na to nie pozwoli to za Waszą zgodą organizuję innego fotografa na podobnym poziomie technicznym.

13. Jak długo trzymasz w archiwum nasze zdjęcia?

Zdjęcia w formie JPG przechowuję na chmurze długo. Natomiast zdjęcia w formacie RAW przechowuję na kodowanych dyskach zewnętrznych przez minimum rok. Zawsze zachęcam też parę młodą do stworzenia kopii zdjęć, które otrzymujecie na pendrive. Zdjęcia w mniejszej rozdzielczości w zależności od pakietu będą również dostępne od 1 do 6 miesięcy w postaci galerii na hasło na mojej stronie www.

14. Jakim sprzętem fotografujesz?

Używam lustrzanek Canon i jasnych obiektywów stałoogniskowych. Poza tym posiadam kilka lamp błyskowych, których używam na sali weselnej i całą torbę różnych wyzwalaczy, baterii i innych drobnostek. Posiadam też w kolekcji aparaty analogowe. Jest możliwość za dodatkową opłatą wykonać np. na plenerze ślubnym zdjęcia czarno-białe w małym i średnim formacie. Takie 50-letnie cacka potrafią narysować piękny plastyczny obraz o wyjątkowym charakterze :)

15. Czy możesz polecić filmowanie lub zespół?

Nie współpracuje z nikim na stale, ale bywam na wielu imprezach i sam też organizuje swoje wesele. Dlatego jeśli będziecie szukać filmowania, dj, barmana czy zespołu to mogę Wam polecić kilka firm z okolicy Konina.

Podobał Ci się post? Kliknij:

Napisz w komentarzu co myślisz.